×
اطلاعات بیشتر باشه، مرسی برای ارائه بهترین تجربه کاربری به شما، ما از کوکی ها استفاده میکنیم

gegli

روانشناسی کلیدی + روانشناسی عمومی

اندیشه طلایی

راهكار براي جلوگيري از كشمكش در خانواده

حتي در ميان منسجم‌ترين خانواده‌ها نيز بگو مگو پيش مي‌آيد‌ زيرا زندگي زير يك سقف الزاما منجر به تنش و جر‌و‌بحث مي‌شود.چگونه موفق شويم برخوردهاي بين زن و شوهر و فرزندان و بين كوچك‌تر‌ها و بزرگ‌تر‌ها را اداره كنيم؟كشمكش‌ها، جر‌و‌بحث‌ها...

راهكار براي جلوگيري از كشمكش در خانوادهحتي در ميان منسجم‌ترين خانواده‌ها نيز بگو مگو پيش مي‌آيد‌ زيرا زندگي زير يك سقف الزاما منجر به تنش و جر‌و‌بحث مي‌شود.چگونه موفق شويم برخوردهاي بين زن و شوهر و فرزندان و بين كوچك‌تر‌ها و بزرگ‌تر‌ها را اداره كنيم؟كشمكش‌ها، جر‌و‌بحث‌ها و ديگر برخوردها ناشي از آن هستند كه ارزش‌ها و علايق افراد يك خانواده يكسان نيستند.

ما همگي با يكديگر فرق داريم! اگر مي‌خواهيد روابط خانوادگي‌تان از تباهي در امان باشد، بايد اين كشمكش‌هاي نهاني يا ابرازشده را به نحو شايسته‌اي اداره كنيد. براي فرونشاندن بحران چه بايد كرد و براي آنكه در موقعيتي مشكل آفرين به خوبي واكنش نشان دهيم چه رفتاري بايد در پيش بگيريم؟

كنترل كشمكش‌ها با فرزندان

تربيت فرزندان همانند رودخانه‌اي طويل و آرام نيست. بگومگو‌ها اغلب همه جا حضور دارند! البته برخي از آنها فقط برخوردهاي جزئي هستند كه محدوديت‌هاي شما را به آزمايش مي‌گذارند. با اين‌حال گاه جر‌و‌بحثي واقعي پيش مي‌آيد و نفوذ و قدرت شما را زير سؤال مي‌برد. توصيه‌هايي را در اختيارتان قرار مي‌دهيم تا به شما كمك كنيم لحظات بحراني را درك كرده و آن‌را بهتر اداره كنيد:

كودك به كمك جر‌و‌بحث به‌خود نظم مي‌بخشد

زماني‌كه كودك با شما وارد جروبحث مي‌شود در پي شناخت و كشف است. در واقع، براي آنكه بتواند به‌خودش نظم و سامان ببخشد‌، نيازمند آن است محدوديت‌هايي را كه والدينش به وضوح برايش تعيين كرده‌اند بشناسد. از اين‌رو چون بگو‌مگو‌ها براي پيشرفت و رشدش ضروري هستند غيرقابل اجتنابند. گرچه گاه تسليم شدن در اين جروبحث‌ها آسان‌تر است (در هر حال خستگي كمتري به همراه دارد)، بهتر است بر سر حرفتان بمانيد و ممنوعيت‌هايي را كه از ابتدا برايش وضع كرده‌ايد به‌شدت حفظ كنيد.

رفتارهاي درستش را تشويق كنيد

بهتر است به جاي آنكه رفتارهايي كه مورد تأييد شما نيست را به‌گونه‌اي منفي به او گوشزد كنيد و رفتارهاي مناسب فرزندتان را مثلا زماني‌كه اتاقش را مرتب كرده است به او تبريك بگوييد و به‌گونه‌اي مثبت خاطر نشان كنيد‌. به اين ترتيب فرزندتان متوجه خواهد شد زماني‌كه كار خوبي انجام مي‌دهد، شما نسبت به او توجه نشان مي‌دهيد. اما اگر فقط از او ايراد بگيريد از آنجايي‌كه تنها هدفش جلب توجه شماست احتمال دارد كه براي جلب توجه شما دست به اعمال احمقانه‌اي بزند.

حرف او را درك كنيد

كودك هيچ‌گاه براي تفريح و سرگرمي با والدينش وارد جر‌و‌بحث نمي‌شود. لازم است انگيزه و احساساتش را بشناسيد. سعي كنيد از رفتارش بفهميد به شما چه مي‌خواهد بگويد.

ممنوعيت‌ها را توضيح دهيد

زماني‌كه چيزي را براي فرزندتان ممنوع مي‌كنيد بايد همواره دلايلش را برايش توضيح دهيد؛ به اين ترتيب قادر خواهد بود ممنوعيت‌ها را به‌طور ?هوشمندانه? بپذيرد.

با نوجوانان بيش از حد از موضع پدرانه برخورد نكنيد

با نوجوانانتان با لحن پدرانه صحبت نكنيد زيرا اين عمل باعث مي‌شود به آنان احساس حقارت دست دهد. اگر قرار باشد قوانين زندگي به بچه‌هاي كوچك تحميل شود، در عوض نوجوانان
بايد در تصميم‌گيري‌ها شركت داشته باشند. در واقع، اين عمل به استقلال آنان كمك كرده و حس مسئوليت‌شان را افزايش مي‌دهد.

كنترل كشمكش‌ها با همسرتان

يكي از اصلي‌ترين منشأ جروبحث‌ها در داخل خانه‌، مطمئنا زن و شوهر هستند. چنانچه برخي نيش و كنايه‌ها ميان زن و شوهر اغلب فاقد اهميت باشند، برخي از برخوردها مي‌توانند موجب جرو‌بحث و دعوا ميان زوجين شود. براي جلوگيري از قطع رابطه بعد از هر جرو‌بحث، توصيه‌هايي را در اختيارتان قرار مي‌دهيم... .

نيش و كنايه را كنار بگذاريد

چنانچه بين شما و همسرتان بحث و مشاجره در گيرد، بهتر است كه كاملا نيش و كنايه و تحقيركردن را كنار بگذاريد. درواقع چنين رفتاري ارزش همسرتان را پايين آورده و بر مشكلات مي‌افزايد. بهتر است به‌دنبال راه حلي باشيد كه موجب رضايت و آرامش خاطر هر دو طرف باشد.

زياد انتقاد نكنيد

انتقاد طرف مقابل را وا‌مي‌دارد تا خودش را تبرئه كند يا موضع بگيرد. با اين عمل شما او را در موقعيتي دفاعي قرار مي‌دهيد كه اين امكان را از او سلب مي‌كند تا بي‌طرفانه به حرف‌هاي شما گوش دهد. انتقاد، راه‌حلي رضايت‌بخش براي هيچ‌يك از شما نيست.

خود را جاي او بگذاريد

خودتان را جاي او بگذاريد و با پذيرفتن نقطه نظر او، به حرف‌هايش گوش دهيد. مهم است كه احساسات و شرايط او را درك كنيد. براي آنكه نشان دهيد حرف‌هايش را به خوبي درك كرده‌ايد، به روش خودتان گفته‌هاي او را دوباره بيان كنيد. در غيراين‌صورت، او مي‌تواند افكارش را برايتان توضيح دهد.

تفاوت ديدگاه‌ها را بپذيريد

شما و همسرتان ديد يكساني نسبت به زندگي نداريد و شايد دقيقا به همين دليل است كه او را به همسري انتخاب كرده‌ايد! تفاوت را بپذيريد و چنانچه موفق به پذيرش تفاوت‌ها نمي‌شويد، شايد وقت آن رسيده كه روي دلايلي كه بنا به آن يكديگر را دوست داريد تمركز كنيد.

به سرعت واكنش نشان دهيد

بر خلاف ضرب‌المثل‌هاي قديمي، گذشت زمان هميشه همه چيز را درست نمي‌كند. چنانچه احساس مي‌كنيد كشمكش و درگيري در شرف وقوع است، براي جلوگيري از مشكل و بزرگ شدن آن ضروري است كه هر چه سريع‌تر واكنش نشان دهيد و چاره‌اي بينديشيد.

زمان مناسب را انتخاب كنيد

براي جلوگيري از درگيري و كشمكش نبايد مشكلات و بحث و گفت‌وگو را در هر شرايط و زماني پيش بكشيد. زماني را انتخاب كنيد كه هر دو آرام و آماده هستيد.

مسائل را خيلي بزرگ نكنيد

در هر شرايطي براي آنكه وضعيت را آرام كنيد به شوخ‌طبعي متوسل شويد. اين عمل به شما كمك مي‌كند تا مسائل را خيلي بزرگ نكنيد، از مشكلات فاصله بگيريد و بحران را فرونشانيد. اما مراقب باشيد، شوخ طبعي به معناي تمسخر طرف مقابلتان نيست. در اين حالت وضعيت از بد هم بدتر خواهد شد.

چنانچه واقعا احساس مي‌كنيد كه در بن بست گير كرده‌ايد و برقراري ارتباط غيرممكن است‌، شايد بهتر باشد كه با يك متخصص مشورت كنيد. درمان خانوادگي يا درمان زوجين مي‌تواند به شما كمك كند تا حركت و پويايي مثبت‌تري را در خانواده بنا كنيد.

جمعه 21 دی 1391 - 12:07:54 PM

ورود مرا به خاطر بسپار
عضویت در گوهردشت
رمز عبورم را فراموش کردم

آخرین مطالب


نه دروغ زیرکانه ای که همه ما به خودمان می‌گوییم


چرا خانواده تلگرامی یک خانواده منزوی است؟


تفاوتهای زنان و مردان در عشق ورزیدن


نه گفتن هنری که باید آموخت


برای موفق شدن کمی منفی فکر کنید!


چرا همه آدمها به دنیا از دیدی متفاوت نگاه می‌کنند؟


گفته هایی از کنفوسیوس برای زندگی بهتر


به افكار خود هويت بخشيد


این تمرین ساده‌ی نوشتن می‌تواند زندگی شما را متحول کند


راههای ساده برای ایجاد انگیزه


نمایش سایر مطالب قبلی
آمار وبلاگ

1560545 بازدید

1473 بازدید امروز

1213 بازدید دیروز

9032 بازدید یک هفته گذشته

Powered by Gegli Social Network (Gohardasht.com)

آخرين وبلاگهاي بروز شده

Rss Feed

Advertisements